Logo Infoczerwonak.pl
Wikipedia Gmina Czerwonak
Rejestracja | Logowanie
Poniedziałek, 18 czerwca 2018
25 października 2016     komentarzy: 0

Dziś, 24 października o godz. 12.30 w Białężycach koło Wrześni nastąpi otwarcie nowej fabryki koncernu Volkswagen produkującej model Crafter.

W wydarzeniu udział wezmą Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Leszek Wojtasiak, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Poniedziałkowa uroczystość będzie również okazją do spotkania Marszałka Woźniaka z Stephanem Weilem, Premierem Dolnej Saksonii, regionu partnerskiego Wielkopolski, na terenie którego znajduje się główna siedziba Volkswagena.

Przypomnijmy, że Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego uczestniczył od początku w działaniach prowadzonych przez Polską Agencję Inwestycji Zagranicznych, których celem było wytypowanie lokalizacji pod budowę fabryki. Po intensywnych pracach, przy dużej konkurencji ze strony samorządów w innych regionach, finalnie inwestor uznał, że najlepszym miejscem na powstanie fabryki będą zlokalizowane w naszym województwie podwrzesińskie Białężyce, z terenami należącymi do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST – PARK”, położone ok. 4 km od autostrady A2. W tym miejscu z udziałem Województwa Wielkopolskiego utworzona została „Wrzesińska Strefa Aktywności Gospodarczej”.

W celu wsparcia inwestycji odznaczającej się niespotykaną dotychczas skalą, Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzje: - o zmianie przebiegu drogi wojewódzkiej nr 432 (na odcinku od torów kolejowych linii 281 do południowych granic planowanej Strefy Aktywności Gospodarczej). Zadanie polegało na likwidacji wyżej wymienionego fragmentu drogi oraz wybudowaniu od podstaw odcinka drogi 432 wzdłuż południowych granic terenu Strefy do drogi krajowej nr 15. Prace mają zakończyć się 2017; - o usprawnieniu komunikacji kolejowej poprzez zbudowanie rozjazdu na torze głównym, umożliwiając inwestorowi podłączenie bocznicy kolejowej na teren zakładów wraz z przebudową urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Września oraz na szlaku 281. W tym kontekście 9 października 2015 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a Województwem Wielkopolskim dotyczący kolejowych inwestycji infrastrukturalnych planowanych do realizacji w ramach WRPO 2014+. Jednym z zadań była własnie „Budowa rozjazdu kolejowego na linii nr 281 Oleśnica – Chojnice, szlak Września – Miłosław wraz z robotami towarzyszącymi”. Dobiegają końca prace w ramach tego przedsięwzięcia, którego finał zaplanowano na koniec listopada br.

Planowane jest również utworzenie Centrum Treningowego we Wrześni, mające na celu rozwój szkolnictwa zawodowego z myślą o obecnych i przyszłych inwestorach.

Docelowo w fabryce zlokalizowanej na powierzchni 220 ha (2,2 km2) znajdzie pracę ok. 3 tys. pracowników. Aktualnie zatrudnionych jest już 1600 nowych pracowników, natomiast ponad 50 tys. aplikacji zostało złożonych w bazie danych firmy. Powstanie fabryki generuje również rozwój kooperantów koncertu, w tym wzrost zatrudnienia.

Planowana przez VW w najbliższych latach wielkość produkcji w Białężycach to 100 000 pojazdów rocznie.

Anna Parzyńska - Paschke
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Biuro Prasowe


KOMENTARZE

Jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy!
 

Czytane

Komentowane

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową?

Twój adres e-mail:

W obiektywie

Partnerzy

/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/kicinonline2.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/jurand.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logomale.png
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/AP_Herb.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/alterlogo_155_.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logocma_155_155.jpg
 
Logo Infoczerwonak.pl

Chcesz zamieścić informację?
Napisz:
kontakt@infoczerwonak.pl

Regulamin i polityka prywatności »