Logo Infoczerwonak.pl
Wikipedia Gmina Czerwonak
Rejestracja | Logowanie
Poniedziałek, 18 czerwca 2018

O gminie Czerwonak

Gmina Czerwonak jako jednostka administracyjna powstała w 1932 r. z 12 wsi znajdujących się na północ od Poznania. Pierwszym wójtem nowoutworzonej gminy był Franciszek Sausz – szanowany właściciel młyna z Czerwonaka. Wówczas do gminy nie należały jeszcze Owińska będące w prywatnych rękach – gdyby nie to właśnie ta miejscowość zapewne zostałaby stolicą gminy.

Po 1945r. utworzono na nowo gminę Czerwonak na którą składało się 21 miejscowości – Czerwonak, Czerwonczyn, Miękówko (te wsie połączyły się później w Czerwonak), Annowo, Bogucin, Bolechowo, Biedrusko, Dębogóra, Janikowo, Karłowice, Kicin, Kliny, Koziegłowy, Miękowo, Nowy Dwór, Owińska, Promnice, Szlachęcin, Tuczno, Wierzenica, Wierzonka. Mieszkało w niej wówczas ok. 7 tys. mieszkańców.

W 1955 r. w wyniku reorganizacji administracyjnej państwa zniesiono gminy i wprowadzono gromady. Gromada Czerwonak obejmowała wówczas 4 sołectwa i 5 wsi gdzie mieszkało niecałe 4 tys. osób. Jednak w 1969r. powrócono częściowo do poprzedniego systemu łącząc gromady Czerwonak i Owińska. Powstała w ten sposób nowa gromada Czerwonak miała na swym terenie 17 wsi i kolonii: Czerwonak, Czerwonczyn, Miękówko, Annowo, Bolechowo, Bolechowo Osiedle, Bolechówko, Biedrusko, Dziewicza Góra, Kicin, Koziegłowy, Miękowo, Owińska, Potasze, Promnice, Szlachęcin, Trzaskowo. Zamieszkiwało ją wówczas niecałe 10 tys. mieszkańców, a przewodniczącym gromady był Napoleon Piasecki. W tym czasie zarządzał gminą m.in. prawnik z Czerwonaka Czesław Ciesielski.

W 1973r. na nowo powrócono do gmin – nasza gmina objęła obszar 92 km2. Biedrusko przyłączono do gminy Suchy Las, natomiast naszej gminie dodano wsie Mielno, Kliny, Dębogóra, Ludwikowo, a Czerwonczyn, Miękowo i Dziewiczą Górę włączono do Czerwonaka. I tak do chwili obecnej gmina Czerwonak obejmuje 17 wsi z przeszło 24 tys. mieszkańców z czego wynika, że mieszka ponad 290 osób/km2.

Dane

Wójt gminy Czerwonak: Mariusz Poznański Sekretariat Urzędu: pokój 112 tel. 061 65 44 201 fax (061) 8 120 270 kancelaria@czerwonak.pl

Wójt i jego Zastępcy przyjmują interesantów w każdy poniedziałek w godz. 13.00 - 17.00.

Oficjalna strona gminy: www.czerwonak.pl

Gminny Ośrodek Kultury „Sokół”: www.gok-sokol.pl

Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej AKWEN: www.akwenczerwonak.pl

Gminna Biblioteka Publiczna: www.gbpczerwonak.com.pl

Liga Ochrony Przyrody koło „ĆMA”: www.cma.cba.pl

ZHP Hufiec Czerwonak: www.czerwonak.zhp.wlkp.pl

Miesięcznik Alternatywy: www.alternatywy.ovh.org

 

Czytane

Komentowane

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową?

Twój adres e-mail:

W obiektywie

Partnerzy

/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/kicinonline2.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/jurand.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logomale.png
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/AP_Herb.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/alterlogo_155_.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logocma_155_155.jpg
 
Logo Infoczerwonak.pl

Chcesz zamieścić informację?
Napisz:
kontakt@infoczerwonak.pl

Regulamin i polityka prywatności »