Gmina Czerwonak jako jednostka administracyjna powstała w 1932 r. z 12 wsi znajdujących się na północ od Poznania. Pierwszym wójtem nowoutworzonej gminy był Franciszek Sausz – szanowany właściciel młyna z Czerwonaka. Wówczas do gminy nie należały jeszcze Owińska będące w prywatnych rękach – gdyby nie to właśnie ta miejscowość zapewne zostałaby stolicą gminy.
Po 1945r. utworzono na nowo gminę Czerwonak na którą składało się 21 miejscowości – Czerwonak, Czerwonczyn, Miękówko (te wsie połączyły się później w Czerwonak), Annowo, Bogucin, Bolechowo, Biedrusko, Dębogóra, Janikowo, Karłowice, Kicin, Kliny, Koziegłowy, Miękowo, Nowy Dwór, Owińska, Promnice, Szlachęcin, Tuczno, Wierzenica, Wierzonka. Mieszkało w niej wówczas ok. 7 tys. mieszkańców.
W 1955 r. w wyniku reorganizacji administracyjnej państwa zniesiono gminy i wprowadzono gromady. Gromada Czerwonak obejmowała wówczas 4 sołectwa i 5 wsi gdzie mieszkało niecałe 4 tys. osób. Jednak w 1969r. powrócono częściowo do poprzedniego systemu łącząc gromady Czerwonak i Owińska. Powstała w ten sposób nowa gromada Czerwonak miała na swym terenie 17 wsi i kolonii: Czerwonak, Czerwonczyn, Miękówko, Annowo, Bolechowo, Bolechowo Osiedle, Bolechówko, Biedrusko, Dziewicza Góra, Kicin, Koziegłowy, Miękowo, Owińska, Potasze, Promnice, Szlachęcin, Trzaskowo. Zamieszkiwało ją wówczas niecałe 10 tys. mieszkańców, a przewodniczącym gromady był Napoleon Piasecki. W tym czasie zarządzał gminą m.in. prawnik z Czerwonaka Czesław Ciesielski.
W 1973r. na nowo powrócono do gmin – nasza gmina objęła obszar 92 km2. Biedrusko przyłączono do gminy Suchy Las, natomiast naszej gminie dodano wsie Mielno, Kliny, Dębogóra, Ludwikowo, a Czerwonczyn, Miękowo i Dziewiczą Górę włączono do Czerwonaka. I tak do chwili obecnej gmina Czerwonak obejmuje 17 wsi z przeszło 24 tys. mieszkańców z czego wynika, że mieszka ponad 290 osób/km2.