Logo Infoczerwonak.pl
Wikipedia Gmina Czerwonak
Rejestracja | Logowanie
Poniedziałek, 18 czerwca 2018

O miejscowości Czerwonak

Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od czerwca polskiego - owada hodowanego na stokach Dziewiczej Góry przez cysterki z Owińsk dla uzyskania czerwonego barwnika. Według innej teorii nazwa ma związek z Czerwonym Młynem, położonym niegdyś w dolinie Warty.

Nazwa pierwszy raz wzmiankowana była w 1411r. (stąd na herbie owa data) jak Czirwony Mlin należący do kapituły poznańskiej. W roku 1510 nazwę zapisano Czyrwony Kij – zapewne przez skrócenie tej formy powstało obecne brzmienie nazwy wsi.

W 1545 r. proboszcz katedry poznańskiej sprowadził do Czerwonaka papiernika, któremu polecił w miejscu istniejącego młyna założyć papiernię. Była to jedna z dwóch istniejących wówczas papierni w Wielkopolsce. W 1860 r. w Czerwonaku uwłaszczono chłopów, akty własności nadano 12 gospodarzom. W 1880 r. wieś liczyła: 21 domów, 224 mieszkańców.

Uruchomienie na początku XX wieku odcinka kolei biegnącego przez Czerwonak dało początek rozwojowi przemysłu. W okresie międzywojennym powstały tu: młyn parowo-turbinowy, karczma, piekarnia, sklep kolonialny, restauracja, piwiarnia, rzeźnictwo. Podczas I wojny światowej Niemcy w Dziewiczej Górze postawili baraki, w których przetrzymywali rosyjskich jeńców. Po wojnie wybudowano tam dwa domki wypoczynkowe - baraki usunięto.

Stacjonowała także na Dziewiczej Górze gajówka. Od końca I wojny światowej wieś znajdowała się ponownie w granicach Polski. W latach 1913 - 1939 r. sołtysem Czerwonaka był zasłużony działacz społeczny, pionier budowy szkoły, kościoła oraz "Solokni" - Józef Krause.

Na przełomie lat 1931/32 powstała w Czerwonaku gmina z obwodem 12 wiosek. Do 1918 obowiązującą nazwą pruskiej administracji zaboru pruskiego była nazwa Czerwonak. Podczas okupacji niemieckiej nazwa Czerwonak w 1941 została przez nazistowskich propagandystów niemieckich (w ramach szerokiej akcji odpolszczania nazw niemieckiego lebensraumu) zweryfikowana jako zbyt polska i przemianowana na bardziej niemiecką - Rotental.

Później powstawały kolejno: fabryka lin drucianych i konopnych (którą w krótkim czasie zaliczono do najlepszych z tej branży w całym kraju), fabryka papieru (w której niszczono, w okresie okupacji hitlerowskiej, polskie książki i dokumenty; w 1998 r. fabrykę kupił syn niemieckiego właściciela fabryki sprzed 1945 r.), tartak i fabryka papy dachowej.

W latach 30. XX w. zadbano o edukację i bezpieczeństwo mieszkańców. Powstała wówczas Szkoła Podstawowa i Ochotnicza Straż Pożarna, a na gruncie podarowanym przez gospodarza Józefa Krause Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" wybudowało swoją siedzibę. Kolejną szkołę mieszkańcy Czerwonaka zyskali w 1973 przy ul. Rolnej 1. Była to Zbiorcza Szkoła Gminna, która otrzymała najnowocześniejsze wyposażenie potrzebne do nowego stylu nauczania.

W czasie hitlerowskiej okupacji, w Szkole Podstawowej w Czerwonaku stacjonował Wehrmacht oraz oddziały Hitlerjugend. W roku 1944 w czerwonackich fabrykach Niemcy zdemontowali wszystkie maszyny, i zamienili je w fabryki broni - wyrabiano części karabinów samolotowych, w fabryce papy ostrzono świdry i części do maszyn. W latach 1942-44 istniało w Czerwonaku koło sympatyków komunizmu, składające się z 5 członków.

W latach 1973-79 na skarpie, na miejscu spalonego drewnianego kościoła zbudowano nową świątynię pw. Niepokalanego Serca NMP. Poprzedni kościół drewniany został zbudowany z baraków ofiarowanych przez Ludowe Wojsko Polskie. Autorem projektu nowej świątyni był architekt Aleksander Holas, a proboszczem w owym czasie ks. kanonik Zbigniew Spachacz.

W latach osiemdziesiątych, we wschodniej części wsi Czerwonak, na skarpie pod Puszczą Zielonką, przy trasie Poznań - Wągrowiec wybudowano Osiedle 40-lecia PRL, które sąsiaduje z pięcioma budynkami zakładowymi przy ul. Słonecznej. Do Czerwonaka należy również kolonia Dziewicza Góra, znajdująca się pod najwyższym wzniesieniem we wsi (143m n.p.m.). Na szczycie znajduje się wieża widokowa służąca zarówno turystom jak i do obserwacji zagrożeń w Puszczy Zielonce.

Koncesje na wykonywanie przewozów komunikacji autobusowej na terenie gminy Czerwonak posiada Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Transkom". Obecnie firma ta posiada 14 autobusów obsługujących codzienną komunikację - łączy z Poznaniem (Śródką i Piątkowem) mieszkańców gminy. Czerwonacką komunikację cechuje także nowoczesność - tabor to w większości nowoczesne Solarisy (autobusy te produkowane są na terenie gminy Czerwonak - w Bolechowie-Osiedlu). Czerwonacka komunikacja wyróżnia się prowadzeniem mobilnego systemu informacji o rozkładzie jazdy, który jest dostępny także dla osób niewidomych i słabowidzących - Ginger.

Dane

sołtys Czerwonak I (od ul. Leśnej do Koziegłów): Violetta Gancarz ul. Brzozowa 4 Czerwonak tel. 506 079 217

sołtys Czerwonak II (od ul. Leśnej w stronę Miękowa): Tadeusz Wojciechowski ul. Działkowa 26 Czerwonak tel. 061 652-60-41

przewodniczący Zarządu Osiedla 40-lecia PRL: Wojciech Skrzekut os. 40-lecia PRL 2/10 tel. 661 809 006

Szkoła Podstawowa: www.sprowecki.szkolnastrona.pl

Gimnazjum: www.czerwonak.top2.pl

Klub Słoneczko: www.gok-sokol.pl/plandla.php?id=4

GOK Sokół – zajęcia: www.gok-sokol.pl/plandla.php?id=1

Koło łowieckie „Jaźwiec”: www.jazwiec.republika.pl

Parafia Czerwonak www.czerwonak.parafia.info

Czerwonak (5 517 mieszk.)
Czerwonak jest siedzibą gminy Czerwonak.

 

Czytane

Komentowane

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową?

Twój adres e-mail:

W obiektywie

Partnerzy

/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/kicinonline2.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/jurand.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logomale.png
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/AP_Herb.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/alterlogo_155_.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logocma_155_155.jpg
 
Logo Infoczerwonak.pl

Chcesz zamieścić informację?
Napisz:
kontakt@infoczerwonak.pl

Regulamin i polityka prywatności »