Logo Infoczerwonak.pl
Wikipedia Gmina Czerwonak
Rejestracja | Logowanie
Poniedziałek, 18 czerwca 2018

O wsi Kicin

Na wzgórku, w centrum wsi wznosi się drewniany kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Powstał on na miejscu wcześniejszego kościoła pw. Wszystkich Świętych, pochodzącego prawdopodobnie z XIII w., a po raz pierwszy wzmiankowanego w 1405. W 1749 świątynia ta została rozebrana. Na jej miejscu wzniesiono nową, w 1751 r. zbudowaną z drewna, jak pierwowzór. Ufundowana została przez Kapitułę Poznańską.

Nowy kościół został konsekrowany w 1752 przez biskupa Józefa Kierskiego, głównego fundatora i byłego proboszcza w Kicinie. W roku 1931 wnętrzu kościoła dano nową polichromie, ale już w roku 1966 artysta malarz Tadeusz Szukała w ramach renowacji wnętrza odkrył i odnowił polichromię pierwotną (obecną). W 1941 r. hitlerowcy zamienili kościół w Kicinie na magazyn butelek i słoików aptekarskich.

Z beneficjum kicińskim związana jest osoba Jana Kochanowskiego. Dzieje i zabytki świątyni oraz jej poetycką wizję przedstawił współcześnie m.in. Jacek Kowalski.

Przez wieś przebiega Droga św. Jakuba - wielkopolski odcinek szlaku pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii.

Kicin to swoista mieszanka mieszkańców rdzennych jak i napływowych, a miejscowość ta skupia wiele ciekawych osób skupionych m.in. wokół Stowarzyszenia LEN. Znajduje się tu również szkoła podstawowa, stadnina koni oraz zespół boisk należący do LKS Kicin. Znajdował się tu również w ubiegłym stuleciu prężnie działający klub motocrossowy.

Dane

sołtys: Helena Stachowiak
ul. Wodna 5 Kicin
tel. 061 8121-422

Szkoła podstawowa: http://spkicin.edupage.org

LKS Kicin: http://lkskicin.pl

Parafia Kicin: http://parafiakicin.pl

 

 

 

Czytane

Komentowane

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową?

Twój adres e-mail:

W obiektywie

Partnerzy

/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/kicinonline2.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/jurand.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logomale.png
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/AP_Herb.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/alterlogo_155_.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logocma_155_155.jpg
 
Logo Infoczerwonak.pl

Chcesz zamieścić informację?
Napisz:
kontakt@infoczerwonak.pl

Regulamin i polityka prywatności »