Logo Infoczerwonak.pl
Wikipedia Gmina Czerwonak
Rejestracja | Logowanie
Poniedziałek, 18 czerwca 2018

O wsi Trzaskowo

Ta niepozornie wyglądająca miejscowość znajdująca się w północnej części gminy na skraju Puszczy Zielonki ma jednak kilka niespodzianek do zaoferowania. Najbardziej ukrytą z nich jest ośrodek wojskowy na terenie jednostki rakietowej. Jest to jednostka zarówno szkoleniowa jak i mająca na celu w razie niebezpieczeństwa zestrzeliwać rakiety lecące w stronę Poznania – jest to część tarczy antyrakietowej wokół Poznania.

Planowane jest również stworzenie pól golfowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą wykorzystując pałac zabudowę folwarczną. Uzyskano już warunki zabudowy na realizację zespołu hotelowego, domu klubowego, centrum spa oraz zgodę na odrestaurowanie pałacu i parku.

W Trzaskowie znajduje się również malowniczo położone jezioro Trzaskowskie - obecnie korzystają z niej głównie wędkarze – akwen jest pod opieką koła PZW Owińska.

Trzaskowo powstało w XIX wieku, będąc częścią majątku Bolechowo, należącego wówczas do rodu von Treskow (poprzednia nazwa – Treskowo – pochodzi pochodzi właśnie od nazwiska tego rodu). Wieś jednak szybko przekształciła się w osobny majątek, by w 1873r. przejść do rodziny Szułdrzyńskich mającej wówczas duży majątek w okolicy. Na początku XX w. wybudowano parterowy dwór, zbliżony swą bryłą do kwadratu, pokryty czterospadowym dachem.

Położony w parku krajobrazowym, otoczony zabytkowym drzewostanem, w tym trzema dwustuletnimi dębami nadal zachwyca. Masywna, pięcioosiowa fasada frontowa, poprzedzona jest dwoma kolumnami, podpierającymi niewielki taras. W czasach PRL-u gospodarstwo Trzaskowo stanowiło część kombinatu PGR Owińska. Obecnie przejęty został przez inwestora mającego wybudować pole golfowe. Miejscowość podlega sołectwu Bolechowo.

Dane

Mieszkańców: 52

Strony internetowe miejscowości:

Pola golfowe: www.posnaniagolfclub.pl

 

Czytane

Komentowane

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową?

Twój adres e-mail:

W obiektywie

Partnerzy

/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/kicinonline2.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/jurand.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logomale.png
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/AP_Herb.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/alterlogo_155_.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logocma_155_155.jpg
 
Logo Infoczerwonak.pl

Chcesz zamieścić informację?
Napisz:
kontakt@infoczerwonak.pl

Regulamin i polityka prywatności »