Logo Infoczerwonak.pl
Wikipedia Gmina Czerwonak
Rejestracja | Logowanie
Poniedziałek, 18 czerwca 2018

O wsi Owińska

Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z roku 1250 (Ovensko), jednak znaleziono w pobliżu ślady osadnictwa datowane na IV tysiąclecie p.n.e. Od założenia w 1252 roku do kasaty zakonu w 1797 roku były własnością klasztoru cysterek, następnie mające duży majątek rodziny von Treskow.

Klasztor ufundowany przez braci przez księcia Przemysłą I oraz jego brata księcia Bolesława Pobożnego w latach 1242-1252 długo służył siostrom wywodzącym się z Trzebnicy. Pierwszą przełożoną konwentu Owińskiego była Radsława. Na terenie klasztoru siostry prowadziły szkołę żeńską. Z czasem klasztor powiększał swój majątek wchłaniając okoliczne wsie. W 1331r. przywileje klasztoru potwierdził król Władysław Łokietek.

Pod koniec XIVw. powołano nową parafię dla rodzimych mieszkańców niemogących korzystać z klasztornego kościoła – wówczas powstał najstarszy zabytek naszej gminy obecnie niszczejący kościół pw. Św. Mikołaja. Siostry cysterki miały wówczas bardzo mocną pozycję ekonomiczną i formalną – mając szereg przywilejów i korzyści nie tylko ze swojego majątku.

Gdy w 1793r. Polska znalazła się w granicach Prus czas cysterek dobiegał końca. Po dwóch latach od tego wydarzenia odebranowłasności ziem klasztorowi i sprzedano je w styczniu 1797r. berlińskiemu bankierowi Zygmuntowi Ottonowi von Treskow. Okoliczne tereny pozostały własnością rodziny von Treskow do zakończenia drugiej wojny światowej. Zakonnice pozwolono przebywać w klasztorze do 1835r. kiedy nastąpiła ostateczna kasata klasztoru. W 1838 w budynkach poklasztornych otwarto zakład dla psychicznie chorych, który w latach 1870-73 powiększono o zespół zabudowań w innej części Owińsk. W tym czasie wybudowano klasycystyczny pałac rodziny i wiele innych zabudowań.

W 1939 roku hitlerowcy w ramach akcji T4 zamordowali wszystkich pacjentów szpitala (część w lasach na północ od Obornik, część zagazowano w Forcie VII. W Owińskach działał obóz koncentracyjny będący filą obozu Groß-Rosen.

Po wojnie w budynkach poklasztornych, od 1946 roku, otwarto Zakład Wychowawczy, przeniesiony w 1952 r. na ul. Kolejową do zabudowań dawnego szpitala psychiatrycznego. W miejsce Zakładu Wychowawczego w budynkach poklasztornych umieszczono ośrodek dla dzieci niewidomych, przeniesiony z zabudowań przy ul. Kolejowej, przekształcony później w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Budynki przy ul Kolejowej po Zakładzie Poprawczym dla Młodzieży przekształcono: w szkołę podstawową oraz budynek Warsztatów Terapii Zajęciowej „Pawełek” – pozostałe dwa są pod opieką stowarzyszenia „Srebrne Lata” Lokalne Państwowe Gospodarstwo Rolne wybudowało w 1970 w południowej części wsi wielkie zakłady szklarniowe, gdzie hodowane były głownie kwiaty ozdobne – zakład obecnie uległ reorganizacji (budowana jest jedna z największych szklarni w Wielkopolsce).

Jest to miejscowość o dużym potencjale turystycznym niestety przez lata zaniedbana. Jednak podlega pewnym zmianom. Gmina jest właścicielem akwenów pożwirowych – na jednym z nich ma powstać kąpielisko wraz z bazą towarzyszącą. W miejscowości tej siedzibę ma największy gminny klub piłkarski Błękitni Owińska oraz nowa filia biblioteki publicznej.

Zabytki

Zespół pocysterski

Owińska znane są przede wszystkim z barokowego zespołu pocysterskiego, na który składają się: kościół pw. św. Jana Chrzciciela, obecnie parafialny - wybudowany w latach 1720-28 według projektu Pompeo Ferrariego, klasztor - wybudowany wg projektu Jana Catenazziego w 1700 r. i odbudowany po pożarze w 1720 r. przez Pompeo Ferrariego, a następnie przebudowany w latach 1873-75 dla potrzeb znajdującego się wówczas w nim Szpitala Psychiatrycznego, oraz plebania klasztorna. W budynkach poklasztornych znajduje się od 1952 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych.

Kościół pw. św. Mikołaja

Warto zobaczyć również renesansowy kościół pw. św. Mikołaja z 1574 r., obecnie nieużytkowany i popadający powoli w ruinę. Obok znajduje się niewielki cmentarz, na którym w latach 70. XX wieku wydzielono kwaterę dla zmarłych pensjonariuszy ośrodka dla niewidomych.

Pałac w Owińskach

Piękny późnoklasycystycznym obiektem jest pałac pochodzący z lat 1804-06, wybudowany dla Ottona von Treskowa, ówczesnego właściciela Owińsk. Projektantem budowli był jeden z architektów berlińskich, być może Karol Fryderyk Schinkel lub Franciszek Catella. Właścicielami do II wojny byli spadkobiercy von Treskow. Po wojnie w pałacu mieściła się m. in. szkoła i przedszkole - wówczas stan budynku był jeszcze dobry. Po porzeniesieniu i zamknięciu szkoły po wybuchu gazu w prawym skrzydle pałacu obiekt sprzedano. Niesety popadał on w ruinę. Obecnie znowu jest przejęty przez gminę – został zabezpieczony. Uporządkowano teren wokół pałacu oraz wyremontowano przypałacowe bramy (znajdują się tu: Punkt Informacji Turystycznej oraz posterunek Straży Gminnej).

Dane

Mieszkańców: 2 248

sołtys: Wojciech Bukowski
ul. Krótka 31, 62-005 Owińska
tel. 061 812-65-61

Strony internetowe miejscowości:

Parafia Owińska: www.owinska.poznan.opoka.org.pl

Hotel Jaśmin: www.hotel-jasmin.pl

Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niewidomych: http://niewidomi.edu.pl

Fundacja Srebrne Lata: http://srebrnelata.org.pl

KS Błękitni Owińska: www.blekitniowinska.pl

Stajnia Owińska: www.stajniaowinska.republika.pl

Warsztaty Terapii Zajęciowej „Pawełek” : www.wzinr.org.pl

Szkoła Podstawowa: http://spowinska.edupage.org

Stowarzyszenie Rozwoju Rekreacji i Ochrony Środowiska: www.czerwonak.info

Koło PZW Owińska: www.pzwowinska.wedkuje.pl

 

Czytane

Komentowane

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową?

Twój adres e-mail:

W obiektywie

Partnerzy

/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/kicinonline2.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/jurand.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logomale.png
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/AP_Herb.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/alterlogo_155_.jpg
/cms/zasoby/grafika/_PARTNERZY/logocma_155_155.jpg
 
Logo Infoczerwonak.pl

Chcesz zamieścić informację?
Napisz:
kontakt@infoczerwonak.pl

Regulamin i polityka prywatności »